Si ta bejme frittata me perime, e shendetshme dhe e lehte

Nese sonte nuk keni menduar dhe jeni ne dileme se cfare te gatuani per darke mbasi doni dicka te lehte dhe te shendetshme atehere eshte casti i duhur per te pergatitur nje frittate. Kjo recete eshte mjaft e thjeshte dhe nuk ju merr aspak kohe.

JU DUHEN:

Perime te gjitha te ferguara, perimet mund ti zgjidhni cilat te deshironi ju. Ne kemi marre kungull, spece te kuqe, spec jeshile, spinaq,karrote,domate dhe paterxhan.
6 veze
nje gote qumesht
kripe,piper,vaj ulliri
Mish pule te ferguar me gjalp nese e doni
ose djath ose mozarella sipas shijes suaj

Pergatitja
I fergojme te gjitha perimet derisa te zbuten. Vezet i rrahim dhe i bashkojme sebashku me perimet duke u hedhur goten me qumesht dhe piperin ,kripen dhe mishin e pules. Ne fund sa marrin valen e pare i shtrojme ne furre duke iu hedhur siper djathin.

I pjekim per 180 grade ne 40 min.

Shijojeni!