Shija e mrekullueshme e lengut te thanes

Ne keto dite te nxehta nje gote me leng thane te shijon shume.
Nuk ka dhe ndonje gje te madhe e te vecante ne pergatitje, na shkruan Albana Maliko.

J si pergatitet:

Pastrohen e lahen thanet dhe vendosen per te zier ( 1 kg thane ne 2 kg uje ) lihen te ziejne derisa thanet te zbardhen
Me pas kullohet lengu.

Lengu i kulluar hidhet serish ne tenxhere dhe hedhim 2 filxhan kafeje sheqer dhe disa gjethe barbarozi per arome
Lihen te marrin nje vale dhe me pas lihet te ftohet.

Hidhet ne shishe dhe vendoset ne frigorifer.

Lengu i thanes sherbehet i ftohte.

Pergatiteni dhe do t`ju shijoje.