Shakshuka, per mos te shtuar asnje kilograme edhe pse rrime ne shtepi

Shakshuka pergatitet ne shume menyra te ndryshme, por ne me poshte do t’iu sjellim nje recete te shijshme dhe vegjetariane.

Perberesit e recetes

Kater veze
Nje luge vaj ulliri
Tre tufa me spinaq
Nje preshe i prere imet
Nje filxhan me bizele te qeruara
Nje luge leng limoni
Dy thelpi hudhra
Disa gjethe majdanozi
Nje filxhan kos

Pergatitja

Në një tigan me vaj ulliri skuqim hudhrat te prera.

Shtojme preshin, bizelet, spinaqin dhe gjethet e mentes. I leme për gati 5 minuta derisa të fishken. I marinojme me kripë e piper.

Ngadalë ulim nxehtësinë dhe shtojme në tigan kosin.

I përziejme mirë. Duke përdorur një lugë, krijoni 4 pika të shtypura ku do të thyeni vezët.

Tek secila vezë shtoni pak kripë dhe piper.

I vini kapakun dhe i lini për 5 minuta në zjarr.

Sapo ta shikoni që vezët janë mpiksur, shtoni sipër shakshukës pak erëza të freskëta.

Ju bëftë mirë!