Receta e drekes per sot:Pispili me miell misri me spinaq, djathe te bardhe dhe oriz misri

Receta e drekes per sot:

Pispili me mjell misri me spinaq, djathe te bardhe dhe oriz misri,
3 luge gjelle me kos
2luge gelle me vaj ulliri
Gjysem gote uje te vaket dhe pak kripe.

Te gjithe perberesit i hedhim ne nje tas dhe bejme brumin jo shume te trashe.
Marrim gjysem kg spinaq te lare dhe te prere imet, dy prase te grira te vogla ,nje kungull te grire ne rende,krip dhe piper dhe nje filxhan kafeje me oriz i trazojme ne tas.

Marrim tepsin e lyejme me pak vaj dhe hedhim me shum se gjysma e mases se brumit,pastaj persiper hedhim gjellen pastaj hedhim pjesen e mbetur nga brumi.

E pjekim ne 180 grade per 45minuta.