PILAF ME FRUTA DETI - Nga Mjeshtri i Kuzhinës së Turizmit dhe Kompleksit Freskia të Viroit Thanas Haxhiu!

Marrim 100 gram fruta deti, oktapod, karkaleca dhe midhje te ziera, kallamare, dhe i kaurdisim me pak qepe e hudhra…

 

Shuhen me pak vere dhe perziehen me salce napolitane ose shtohet leng peshku ose uje qe lihen te marrin vale.

 

100 gram oriz i bashkohet mases se kaurdisur dhe e leme te zieje ne zjarr te avashem deri sa te behet gati.

 

 

Normativa per 1 racion:
Fruta deti 100 gram,
Oriz 100 gram,
Salcë napolitane ose domate 60 gram,
Verë 30 gram,
pak kripe e piper i zi.