PEPEK ME MIELL MISRI - Nga Mjeshtri i Kuzhinës së Kompleksit Freskia të Liqenit të Viroit Thanas Haxhiu!

Marrim miell misri, djathe te njome, pak kripe e i perziejme me veze dhe pak sode…

 

Kur masa te jete bere si brumi i bukes se misrit e pjekim ne furre.

 

 

Mbasi te jete pjekur e heqim nga furra dhe e leme te ftohet.

 

Shurupin e pergatisim si te pendispanjes shoqeruar me pak vanilje qe mbasi te ftohet e hedhim mbi pepekun e prere ne racione.

 

 

Normativa per nje racion
Miell misri 0,60 gr,
veze 1/2, djathe 50 gr,
sheqer 80 gr dhe pak vanilje.