Nje gatim i vecante, gjelle aziatike...

‎Nazife Hoxha‎ ka gatuar sot per ju ne Gatime shqiptare dhe te huaja.

Pstate ne furre dhe gjelle Aziatike. Perberesit: 4 qepe te reja, 400 gr mish i bardhe i pules i prere ne copa te vogla 1 spec djeges, 1 thelb hudher, 3 veze, 350 gr Garnelen,une i pata prej te voglave, 4 lug Sojasauce, 4 lug vaj, disa bishtaja te gjelberta dhe 400 gr oriz i zier me perpara .

Qepet i presim ne rrathe dhe thelbin e hudhres, specin, bishtajat e gjelberta i fergojme me nje lug vaj, mbasi fergohen i leme ne nje ene perseri ne ate tave fergojme mishin e pules dhe e leme anash.

Perseri ne ate tave hedhim 1 luge vaj, hedhim vezet e rrahura dhe i fergojme dhe ne fund i hedhim te gjitha perberesit ne tave.Hedhim edhe orizin e zier ia hedhim Sojasauce kryp, 1 lug vaj dhe i fergojme bashke edhe 3 minuta dhe eshte gati.Une Garnelet i fergova vec se vetem djali i han dhe nuk i kam perzi por kush i han i perzien bashke.