Me pelqejne gjellet tipike te Gjirokastres dhe sot gatova mish qengji shqeto

Na shkruan nja amvise e re:

Me pelqen te gatuaj e vecanerisht gjelle tipike te Gjirokastres dhe krahinave te saj.

Preferoj gjelle me mish dhe pa mish po dhe gatimet e rrema qe te jem e sinqerte dhe nuk di pse quhen keshtu dhe cilat mund te vleresohen te tilla.

Pershembull. Sot gatova mish qengji shqeto si shkruhet ne nje recete, po e sigurte qe nuk eshte gjelle e rreme.

Po ju c`mendim keni?

Ja si Ja si eprova:

E skuqa mishin e qengjit me gjalp e qepe bashke dhe i hodha miell, e trazova disa here, shtova qumesht dhe pak uje.
E lashe ne zjarr te ngadalte qe te zieje dhe, pasi u fto. lengun e preva me veze dhe limon, i hodha gjalpe e majdanoz te grire holle dhe pak piper.

Ne ne shtepi jemi 5 persona dhe perdora keta perberes me sasine me poshte;

800 gr mish qengji,gjalpe l00gr,qumesht 1 gote uji, leng limoni, qepe 1 kokerr, veze 2 te verdha kripe e piper.
Nese kam gatuar mirev e pres me kenaqesi nje falenderim nga ju te dashura nikoqitre te Gjirokastres dhe me gjere.