Harapash me miell te misert:Kush e ka tradite dhe ku e keni shijuar me shume?!

Te sigurte jemi qe Arapashi me therrime mishi eshte karakteristiike e zones se Laberise, po si gatim eshte mesuar e perhapur edhe ne krahina te tjera te vendit.

Kete e themi me te degjuar dhe nga njohja qe kemi se dhe mund te dalloje nga njera ne tjtren krahine, dikush e ben me perberesit “tradcionale” e te tjere shtojne ndonje produkt apo erez.

Gatimi ndoshta nuk eshte njelloj dhe brenda krahines, psh, ndryshe gatuhet ne Dukat, ndryshe eshte gatuar ne ish restorantin e Ujit te Ftohte ne Tepelene nga kuzhinieri Baki Bakiu.

SI PER KUJTESE DHE PER TE HAPUR “OREKSIN”, SHIJUAR, KUJTUAR DHE KOMENTUAR, PO HEDHIM NJE RECETE DUKE FSHEHUR AUTORIN E SAJ DHE RESTORANTIN SE KU PERGATITET.

Ju mund te tregoni:

HARAPASHI NE KETE FOTO, CILES KRAHINE I PERKET?

Ku keni shijuar harapashin me te mire, me te shijshem,  ne cilin restorant te Gjirokastres apo ne Dukat, Vlore, Korce, Tepelene, Libohove, Permet etj.

JA RECETA  HARAPASH ME MIELL MISRI:

Normativa per 4 deri 5 persona
Te brendshme qengji 1 pale, gjalp 100 gr, miell misri 400 gr.2-3 kokrra qepe,spec djeges, djath i bardhe, kripe e dhjozem sipas deshires.

Te brendshmet kaurdisen, gjendra,zorret e qumeshtit, te qengjit ose kecit, se bashku me qepen e prere ne kubike, deri sa te marrin ngjyre te kafte.

Pastaj shtojme uje, e leme per vale,shtojme ne te dhjozem te grire holle, kripe dhe pak spec djeges.

Shtojme sasine e miellit te misert ne vale e siper duke e perzier me shpejtesi.

MIELLIN E MISERT E HEDHIM PAK E NGA PAK DERI SA TE BEHET QULL DHE TE SHKEPUTET NGA FAQET E ENES.
E NDAJME NE PJATA DHE PERSIPER I SHKRIJME GJALP TE TRETUR DHE THERRIME DJATHI TE BARDHE.