GALETA - Receta e Bukvallës

Miellin e situr, soden e bukes, gjalpin, te bardhat e vezeve  dhe sheqerin i bejme bashke dhe ne “gropen”e krijuar pasi hedhim pak uje i “rrahim” deri sa masa te behet si top i rrumbullaket qe e vendosim ne nje tepsi. E zgjatim duke kaluar mbi te petësin dhe e presim ne copa ne forme katrore Perpara se tepsine ta futim ne furre, copat ne forme katerore, qe i kemi prere ne trashesi l cm, i “pudrosim ” me pak miell persiper. Koha e pjekjes 30 deri 40 minuta ne temperature l50 deri 200 grade.

Galetat shoqerohen edhe me qumesht ose me pak mjalte.

Perberesit:

  • l kg miell,
  • 5 kokrra veze,
  • l gote sheqer,
  • 250 gr, gjalpe,
  • l luge gjelle sode buke
  • dhe l00 gr qumesht.

 

 

/Ndalohet kopjimi apo riprodhimi i çdo materiali ne faqen tone pa marre me pare leje nga ne dhe materialet qe marrin leje duhet te vendosin citimin: GjirokastraOnline.com