Bakllavatë në Stamboll që i Shijojmë Edhe në Shqiperi-Histori, Receta dhe Shije te Mrekullueshme!

 

Në gjuhën shqipe ka hyrë nga turqishtja osmane بقلاوه‬, bakllavá.
Në fakt shekuj me radhë në bërjen e bakllavase kanë gisht shumë popuj. Të parët konsiderohet se bakllavane e kanë gatuar Asirianët.
Një gjë është e sigurt, qe ajo është përkryer në kuzhinat e pallatit Topkapi, gjatë kohës së perandorisë Osmane, dhe ka qenë desert i preferuar i cdo Sulltani.dhe shperblim per jeniceret ,cdo 3 muaj,se bashku me rrogen ,ne flori.

Bakllavate ne Stamboll .jane te shumellojshme ,me krem ose te thata. Disa sekrete sipas mjeshtrit Saribas B -ne brume ka veze,qe te hapi pete bakllava ndihmesi duhet te kete 15 vjet pervoje ,Petet hapen sa te jene te tejdukshme.

Perbersit ,arre,fistik ose bajame ,sheqer,mjalte ,peshohen ne cdo faze te pergatitjes,jo me sy.

Ka protokoll-recete qe zbatohet rreptesisht.

Gjalpi perdoret i tretur,shurupi me bollek,hidhet i nxehte ne bakllavane e ftohte,ndersa kur ka krem i nxehte ne te nxehte. Krema quhet kajmak ,me qumesht dele ,niseshte dhe simigdal.Kuptohet qe nuk e japin receten.

Ky material dhe tjetri ne vazhdim jane derguar per gjirokastraonline nga Kozeta Pali.

*Ndalohet kopjimi apo riprodhimi i artikujve pa cituar burimin /GjirokastraOnline.com