Termeti me i Fuqishem pas Vitit 1979 Godet Durresin dhe Tiranen

Një tërmet i fuqishëm ka tronditur Shqipërinë rreth orës 4:00 të mëngjesit të sotëm.

Sipas të dhënave paraprake, lëkundjet kanë patur një magnitutë 6.4 ballë të shkallës rihtër, i forti që ka goditur deri më sot vendin tonë.

Faqja zyrtare e Institutit të Gjeoshkencës nuk është funksionale, ndërkohë që faqja ndërkombëtare që monitoron termetet EMSC bën më dije se ky termet ka goditur Shqipërinë dhe vendet fqinje me një magnitudë më të lartë se termeti i disa muajve më parë që arriti një në 5.8 ballë të shkallës rihter.