Category: Histori

  1. Home
  2. Histori
Filter

Si festohej Dita e Flamurit në Gjirokastër pas vitit 1912

Dita e Flamurit festohej në rrugë e sheshe. Grupe grupe banorët

Read More

Presidenti i Amerikës Donald Trump uron shqiptarët për Pavarësinë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump uron të

Read More

Fiset e familjet gjirokastrite që kontribuan në luftra së bashku me Bajo e Çerçiz Topullin

Fiset e familjet gjirokastrite që kontribuan në luftra së bashku me Bajo e Çerçiz Topullin...

Read More

Cilët ishin përfaqësuesit e Gjirokastrës në Kongresin Historik të Vlorës

Në pasditen e 28 Nëntorit 1912, në pak kohë e gjithë Gjirokastra u

Read More

Lajmetari i Pare i Shpalljes se Pavaresise ne Gjirokaster

Shemsi Hajro, nga viti 1907 punonte ne zyren telegrafike të qytetit,

Read More

Hrushovi, monedhë floriri për kuzhinierin Qirjako Stefani

Qirjako Stefani, babai aktorit të mirënjohur gjirokastrit Teli

Read More

Gjirokastra Online kthehet perseri... me shumë surpriza!

Gjirokastra Online u lançua në vitin 2007 dhe kthehet përsëri me

Read More

Aleksandri i Madh tronditi grekët e maqedonasit me Testamentin e tij - "Jam Ilir"!

Padyshim që figura e tij madhështore, la gjurmë në historinë e

Read More