Sot situata e covid 19

Sipas Ministrise se Shëndetësisë, nga 2808 testime sot kanë rezultuar 108 raste të reja me COVID-19. dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

28 raste në Tiranë, 17 raste në Korçë, 8 raste në Fier, 5 raste në Shkodër, Devoll, Sarandë, 3 raste në Durrës, Lezhë, Lushnje, Pukë, 2 raste në Krujë, Kavajë, Tropojë, Gjirokastër, Pogradec, Vau Dejës, Skrapar, Patos, Këlcyrë, Gramsh, 1 rast në Mirditë, Berat, Mallakastër, Delvinë, Divjakë, Prrenjas, Maliq, Poliçan.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 732 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 109,338 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 116 pacientë, 10 në terapi intensive, nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor 5 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 1 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Korça, 1 qytetar nga Mati, 1 qyetetar nga Shkodra, të moshave 59- 81 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

 

Statistika (30 Prill 2021)

Raste të reja ditore 108

Të shëruar në 24 orë 732

Të shtruar në spitale 116

Humbje jete në 24 orë 5

Testime ditore 2808

 

Testime totale 635,709

Raste pozitive 131,085

Raste të shëruara 109,338

Raste Aktive 19,353

Humbje jete 2,394

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 15696

Fier 1391

Durrës 304

Shkodër 512

Korçë 378

Gjirokastër 292

Vlorë 261

Elbasan 129

Kukës 115

Dibër 102

Berat 103

Lezhë 70