SHBA dhe Aleatët Godasin Sirinë - Rusia Pezullon Marrëveshjen me SHBA!

SHBA, Britania e Madhe dhe Franca nisën sulme ajrore të koordinuara në Siri, duke goditur objektivat e lidhura me programin e armëve kimike të regjimit sirian.

 

SHBA dhe aleatët e saj fajësojnë Sirinë për një sulm të dukshëm kimik në qytetin e Doumës pak më shumë se një javë më parë. Presidenti i Shteteve të Bashkuara Trump dhe Kryeministri i Britanisë së Madhe May tha se një veprim i tillë nuk mund të lihej pa pergjigje.

 

 

Presidenti rus Vladimir Putin thotë se sulmet me raketa të SHBA-së në Siri dëmtuan seriozisht lidhjet e saj me Uashingtonin.

 

Në përgjigje, Moska ka pezulluar një marrëveshje të rëndësishme me SHBA-në lidhur me konfliktin në Siri.

 

Agjencitë ruse të lajmeve cituan Kremlinin të thoshte të premten se sulmet e raketave të SHBA mbi një bazë ajrore siriane shkelin të drejtën ndërkombëtare dhe dëmtojnë lidhjet SHBA-Rusi.

 

Zëdhënësi i Putinit u citua të thoshte se – sipas vetë Presidentit Vladimir Putin – veprimi i SHBA ishte një “agresion ndaj një kombi të huaj” mbi një “pretekst të bërë” … dhe një përpjekje për të tërhequr vëmendjen nga vdekjet civile në Irak .

 

 

Uashingtoni nisi 59 raketa Tomahawk në bazën ajrore Shayrat në Homs, nga e cila Uashingtoni tha se qeveria siriane kishte nisur një sulm vdekjeprurës të armëve kimike që vrau mbi njëqind civilë.

 

Ishte veprimi i parë direkt i Amerikës kundër regjimit të Asadit, një aleat i ngushtë i Rusisë.

 

Rusia ka dhjetra avionë luftarakë dhe bateri të mbrojtjes ajrore në Siri dhe u paralajmërua nga Uashingtoni përpara goditjes.

 

Asnjë rus nuk u lëndua.

 

Në përgjigje të goditjes, megjithatë, Rusia ka njoftuar se është pezulluar një marrëveshje me SHBA, sipas të cilës të dy palët kanë shkëmbyer informacion rreth fluturimeve në rajon, kështu që avionët e tyre të shmangnin goditjet.