Qershitë u poqën, po a i ha dot me 700 lekë të reja kg, sa një kg. mish?!

Me ne fund qershite u poqen.

Sic keshillohet jane te shendtshme per shendetin,fale pranise se vitaminave, antioksidantëve dhe shumë përbërësve të tjerë.

Dietologet thone gjithashtu se bejne mire vecanerisht kete periudhe me virus, jane kunder pagjumësisë, dhimbjeve të ndryshme dhe shkrirjen e yndyrave,se jane kunder diabetit, bie edhe ne peshe.

Disa studjues thone gjithashtu qe jane dhe kunder Alzheimer-it per te forcuar kujtesen.

Plot te mira kane po a i ha dot?

Kete pyetje e bejme se keto dy tre dite qe kane dale ne treg cmimi ka shkuar 700 leke te reja dhe ralle i gjen me 500 apo 600 leke te reja per 1 kg. gati sa nje kg mish.

E dime, do thone disa ky eshte tregu dhe se eshte fillimi po mire shprehen te tjere te presim te ulen, po cfare te besh me femijet qe u bien kembeve, “ o qershi o s`ka!”.

Ja keshtu, u gezuam se u poqen qershite, po a i hane dot te gjithe me keto cmime?

Mbase per shumicen zgjidhja eshte te presin uljen e cmimit sa t`u dali tamaqarlleku atyre fermereve qe edhe vitin e kaluar ne fillim i mbanin shtrenjte e me pas luteshin dhe me cmim te lire po nuk gjenin treg per shitje!