"Mami, me kane rrembyer", zeri robotik kerkon 1 milion dollare! Elon Musk jep alarmin...

ChatGPT eshte shembulli qe na tregon se sa larg ka përparuar inteligjenca artificiale – dhe pse ne të gjithë duhet të shqetësohem!

Sipas manjatit të teknologjisë Elon Musk, ChatGPT i OpenAI nuk është ajo që ai kishte shpresuar të ishte:

“OpenAI u krijua si një burim i hapur (kjo është arsyeja pse unë e quajta atë “Open” AI), një kompani jofitimprurëse për të shërbyer si një kundërpeshë ndaj Google, por tani ajo është bërë një kompani me burim të mbyllur, me fitim maksimal të kontrolluar efektivisht nga Microsoft.” – Elon Musk

Makthi më i keq i çdo prindi: Mashtrimi i ri i tmerrshëm i AI KLONON zërin e vajzës adoleshente për të telefonuar nënën e saj dhe për të kërkuar 1 milion dollarë shpërblim.

Një grua nga Arizona pretendon se disa mashtrues përdorën Inteligjencën Artificiale për të klonuar zërin e vajzës së saj në një mashtrim rrëmbimi prej 1 milion dollarësh. Gruaja, Jennifer DeStefano i tha Good Morning America se vajza e saj 15-vjeçare Briana ishte me pushime kur mori një telefonatë nga një numër i panjohur.

Pasi e mori, zonja DeStefano tha se dëgjoi, “zërin e vajzës sime që qante dhe qante, duke thënë: “Mami, këta njerëz të këqij më kanë mua. Më ndihmo, më ndihmo”. ”

Ajo i tha NBC se më pas një burrë mori në telefon. Ajo tha, “Ky njeri merr në telefon dhe ai thotë: “Dëgjo këtu. Unë kam vajzën tënde. Nese telefonon policinë, thërret këdo, unë do ta bëj atë. kaq plot drogë. Unë do të kem rrugën time me të dhe do ta lë atë në Meksikë”, tha zonja DeStefano. “Dhe në atë moment, sapo fillova të dridhem. Në sfond, ajo po thotë: “Më ndihmo, mami. Të lutem më ndihmo.

Rrëmbyesi kërkoi 1 milion dollarë, por më pas e uli në 50 mijë dollarë pasi nëna i tha se nuk i kishte, ndërsa ishte në një studio kërcimi me një vajzë tjetër. Ndërkohë, një nënë thirri policinë dhe një tjetër i shoqit të zonjës DeStefano. Ata u siguruan që Briana të ishte mirë.

Ajo mbylli telefonin dhe i tha NBC 15 se me të vërtetë besonte se ishte vajza e saj në telefon, në vend të një platforme të inteligjencës artificiale (AI).

Sipas britanikes Daily Mail u kerkua ndihme ne numrin e telefonit 911 ndërsa ajo ishte ende në telefon me mashtruesin dhe gjithashtu thirrën burrin e saj, i cili verifikoi që Brie ishte e sigurt.

Tani, ajo po paralajmëron prindërit e tjerë për rreziqet e teknologjisë me zhvillim të shpejtë.

“Ishte plotësisht zëri i saj. Ishte lakimi i saj. Ishte mënyra se si ajo do të kishte qarë.

“Nuk dyshova për asnjë sekondë se ishte ajo. Kjo është pjesa e çuditshme që më çoi në thelbin tim.’

“Frika ime më e madhe është se kjo do të përdoret për të joshur fizikisht dhe rrëmbyer të tjerët siç kishin kërkuar nga unë.

‘Nëse kjo ju ka ndodhur juve, ose dikujt që njihni, ju lutemi raportoni! E vetmja mënyrë për ta ndaluar këtë është ndërgjegjësimi i publikut!

“Gjithashtu, bëni një fjalë ose pyetje urgjence familjare që vetëm ju e dini, në mënyrë që të mund të vërtetoni se nuk jeni duke u mashtruar me AI!” ka thënë ajo në Facebook.