Lajmi Viral i Modeles që hoqi Aknet e Fytyrës me Produkte Shtëpie! Nuk do e besoni si ishte fytyra e saj në fillim e si u pastrua tërësisht!!!

Një rast i rrallë është bërë tema e ditës në të gjitha rrjetet sociale, ku një vajzë ka treguar gjendjen e fytyrës së saj pas një trajtimi special që ka bërë.

Sipas Glamour, një përdoruese e Instagramit shndërroi lëkurën e saj të akneve me një rutinë skincare natyrale. Është kaq e natyrshme që gjysma e produkteve ndoshta mund të gjenden në dollapet tona të kuzhinës që tani. Ajo ndau të dhënat në Instagram, së bashku me një foto para dhe pas, dhe që atëherë është bërë virale.

{{ I didn't expect this many people to respond to this post. I want to help everyone asking what I use and I will make a short video later today explaining what i do. I have a final in like an hour so I'm just tying to study right now. My skin isn't perfect. But it has come along way and I want to share the progress with everyone}} I just wanted to make a little post about skin because I've struggled with mine so much, and i really feel like I need to stop pretending like i haven't. Especially in the industry I am trying to get into, it can be very deceiving about body image and skin. This is my skin at its worst on the lefts and now on the right. This was a hard time and I was very bothered by it. Didn't want to leave my room or even have my own parents look at me. I still have scarring left which I am working with a doctor to fix because to be a model you basically need to be "perfect". Which no one is and I am not claiming to be perfect at all. There are worse things that can happen to you in life than acne. But getting acne takes a really big toll on your life. I'm willing to answer any questions anyone might have. Just needed to get this out there because it is apart of who I am and my story. ( this was really hard to do so please don't say anything mean 🙃)

A post shared by Brianna Lopez (@briannagabrielaa) on

Modelja Brianna Lopez e ndau këtë foto para dhe pas në llogarinë e saj Instagram. Në titull, ajo fliste pak për eksperiencen e saj me kujdesin ndaj lëkurës, duke shkruar “Unë thjesht doja të bëja një postim të vogël për lëkurën, sepse unë kam luftuar shumë me të miat, dhe me të vërtetë ndjehem sikur unë duhet të ndaloj duke u pretenduar sikur nuk kam. Kjo është lëkura ime në të keqen e saj në të majtë dhe tani në të djathtë. Kjo ishte një kohë e vështirë dhe unë isha shqetësuar aq shumë sa nuk doja të dilja nga dhoma ime apo të shihja prindërit e mi. ” Historia e saj është ajo që kaq shumë njerëz mund të lidhen me të, prandaj seksioni i saj i komenteve ndriçoi me pyetje rreth rutinës së saj të kujdesit ndaj lëkurës.

 

Ajo fillon me pastrimin (nganjëherë pastrimin e dyfishtë nëse ve kozmetikë) me vaj jojoba të pastër. Pas fshirjes së mbetjeve me vaj me një shtresë të sipërme, ajo aplikon një maskë DIY e bërë nga një gotë me mjaltë, një gjysmë lugë çaji shafran i Indisë dhe një copë kanellë. Mjalti ka treguar të japë efekte antibakteriale dhe anti-inflamatore për të ndihmuar në qetësimin dhe trajtimin e akneve. E njëjta gjë me shafranët. Kanella mendohet të rrisë qarkullimin (megjithëse është cilësi e dendur dhe aroma e fortë mund të jetë shumë e ashpër për ata prej nesh me lëkurë të ndjeshme). Pasi e lëshon atë për një orë, ajo e shpëlan atë dhe hidraton me Shea Terra Organics Rose Hips & Karrota Perfecting Serum ($ 29) dhe Doterra Lavender Oil ($ 28). (Vitamina natyrale e ish-premtuar për të ndihmuar me puçrra fytyre dhe plagët puçrra fytyre).

 

Së fundi, ajo përdor gjalpë të papërpunuara si një trajtim vendor, i cili tingëllon i pazakontë, duke pasur parasysh se shumë njerëz betohen se gjalpi grumbullon poret e tyre me më shumë aknet që shkaktojnë vaj. Kjo është një kujtesë e mirë se ajo që mund të funksionojë për një person po mund të mos punojë për një tjetër. Si gjithmonë, është mirë të shikoni një dermatolog para se të rishikoni rutinën tuaj të kujdesit ndaj lëkurës. Ata do të jenë në gjendje të punojnë me ju për të gjetur regjimin më efektiv.