Kujtojme kompozitorin e shquar shqiptar Aleksander Lalo

Kujtese ne nderim te kompozitorit te shquar shqiptar Aleksandër Lalo, autor këngësh shumë i dashur per publikun e vendit tone, kompozitor per filma te njohur te kinematografise shqiptare.

Aleksander Lalo kreu studimet e larta në Institutin e Larte te Arteve për muzikë më 1973.

Aleksander Lalo u nda nga jeta me 19 Nentor 2017 pas një ataku kardiak, teksa në TV shfaqej në Klan programim “C’est la vie”, ku kryetari i jurisë së këtij spektakli ishte vetë kompozitori i ndjerë Lalo. Lajmi është bërë publik nga miku i tij Petrit Ruka: “Miq po ju njofoj nga spitali gjerman se sapo nderroj jete miku im me i afert, kompozitori Aleksander Lalo… Dhembje pa fund..”.

Gjatë konkurrimit me kompozimet e tij në festivale kryesisht ka arritur vende të dyta megjithëse meloditë e tij janë të mrekullueshme.

Ja disa nga kompozimet e tij:

Tingujt e harresës (1996) (TV)
Historiani dhe kameleoni (1989)
Treni niset më shtatë pa pesë (1988)
Dy herë mat (1986)
Fjalë pa fund (1986)
Asgjë nuk harrohet (1985)
Fushë e blertë fushë e kuqe (1984)
Era e ngrohtë e thellësive (1982) (TV)
Një vonesë e vogël (1982)
Shi në plazh (1982)
Shtëpia jonë e përbashkët (1981)
Thesari (1981)
Gëzhoja e vjetër (1980)
Nusja (1980)
Vajzat me kordele të kuqe (1978)
Tomka dhe shokët e tij (1977)
Dimri i fundit (1976)
Emblema e dikurshme (1976) (TV)
Duke kërkuar 5-orëshin (1974)
Odiseja e tifozëve (1972)
Të shoh në sy(1986)
Një gjeneral kapet rob (1980)