Kujtojme kengetaren e shquar Vaçe Zela

Kengetarja e shquar Vaçe Zela lindi në Lushnje më 7 prill të vitit 1939 dhe u nda nga jeta më 6 Shkurt 2014 në Basel të Zvicrës.

Ajo eshte vleresuar dhe nderuar per zerin e interpretimin e kengeve te mrekullueshme, eshte quajtur “Zëri i Artë i Shqipërisë”, “Mbretëresha e Këngës Shqiptare” etj.
Ajo kendoi me dashuri e pasion te vecante deri afer vitit 1992 duke lene pas nje galeri kengesh te pelqyera e te duartrokitura nga publiku shqiptar qe e ka ndjekur me kenaqesi ne cdo veprimtari artistike, nga festeivalet e kenges ne RTSH, festivalet kombetare folklorike etj.

Ajo ka fituar 12 çmime të para ne Festivalet e e kenges te muzikes se lehte ne RTSH, fituese ne festivaline pare me këngën “Fëmija i parë” etj. Repertori i saj me kenge te muzikes se lehte e popullore eshte thesar i madh i muzikes shqiptare.
E paharruar ne kujtime e kenget e saj te mrekullueshme!