Kjo eshte perimja qe nuk duhet te mungoje asnjehere

Sipas Wall Street journal gjate pandemise se koronavirus kryefjala e ushqyerjes eshte Lakra.
Sipas burimeve lakra qendron gjate ne frigoriferin tuaj, perdoret ne shume receta gatimi, ka shume vitamine K, C dhe B6 gjithashtu ajo kushton me pak se sa perimet e tjera. Ne aspektin ekonomik sipas statistikave ajo eshte perimja e dyte me e gatuar ne bote.

Nese kujtojme historin ajo eshte nje nder perimet e para te familjes botanike qe eshte kultivuar nga toka. Ekspertet kane gjetur gjurme te lakres turshi qe perdorej per te ushqyer punetoret qe ngriten ne Kine, Murin e madh Kinez ne shekullin e trete para Krishtit.

Ketu flasim per lulelaker, brokoli dhe lakrat e vogla.

Në ditët e distancimit social për shkak të pandemisë, ekspertët kanë vënë re një përdorim të lartë të lakrës, jo vetëm në sallata por edhe në gjellëra të ndryshme dhe në salca të larmishme.