Jonida Maliqi: " Gjirokastritët janë me kulturë, të hapur dhe mikëpritës.Më ka thënë nëna ime:"Gjirokastra ka nxjerrë vetëm koka"

   

Nje udhetim i kendshem dhe i bukur i Ardit Gjebrese me Jonida Maliqin ne Gjirokaster,  perzantim i thjeshte e mbreselenes per Qafen e Pazarit, keshtjellen e mbare hapesiren e gurte te  qytetit te lashte, dialog plot dashuri dhe vleresues per gjirokastritet dhe qytetin e tyre te dashur.

This image has an empty alt attribute; its file name is safe_image.jpg

Keto mbresa merr nga biseda dhe imazhet e percjella, thjeshte e bukur nga Ardit Gjebrea ne emisionin E Diela shqiptare qe paraqet Gjirokastren, Joniden dhe kengen e saj te ngrohte qe shpaloset si dantelle ne hapesiren e keshtjelles e jashte mureve te renda

Gjate bisedes, Jonida Maliqi eshte shprehur me dashuri per Gjirokastren dhe gjirokastritet.

E edukuar qe e vogel nga nena e saj gjirokastrite, ajo tha se gjirokastritet jane me kulture, mendje hapur, mikeprites, se ndihet shume e lumtur qe ne Gjirokaster eshte vene dore dhe ka ndryshuar.

” Nuk ka me bukur se Gjirokastra, u shpreh ajo duke kujtuar edhe fjalet e nenes se saj se “Gjirokastra ka nxjerr vetem koka”.