Ja kush eshte vendi pa koronavirus... ndodhet prane Madagaskarit!

Dje ne mesnate u beme kurioze se kush jane vendet ne bote akoma te pa prekura nga Korona virusi…

Nuk kane ngelur shume ne fakt, por ajo qe bie ne sy eshte qe keto vende jane shume te largeta apo me shume pak fluks turistesh. Pra nuk frekuentohen njesoj si vendet e prekura…

Kombet e Bashkuara njohin zyrtarisht 193 shtete te prekura.

Deri me 8 Prill 2020, vetem 16 shtete nuk kane konfirmuar ndonje rast me COVID-19. Shumica e ketyre vendeve jane shtete te Ishujve te Paqesorit ne Oqeania.

Ato jane:

Yemen, North Korea, Tajikistan, Turkmenistan, Lesotho, Comoros, Solomon Islands, Vanuatu, Samoa, Kiribati, Federated States of Micronesia, Tonga, Marshall Islands, Palau, Tuvalu, Nauru

Ajo qe na beri me shume pershtypje, duke perjashtuar padyshim Korene e Veriut qe s’ka lejuar te hyjne as mizat ne vendin totalitar, ishte ishulli i Comoros ne Oqeanin Indian, qe ndodhet mes madagaskarit dhe mozambikut.

Aq pak veta e vizitojne kete vend, dhe aq te vogel e ka popullsine saqe nje muaj me pare Comoros i dhuroi Kines vetem 100 euro per te ndihmuar ne luften kunder Koronavirusit!