Ja çmimi qe kengetari i njohur Kastro Zizo eshte nderuar ne Amerike

Lajm i mire per kengetarin e mirenjohur e shume te pelqyer nga publiku shqiptar dhe diaspora. Ai vleresohet me çmimin e madh “Artisti i Vitit 2022” në Washington DC si per sukseset ne fushen e interpretimit te kengeve ashtu dhe si misionar i fjales se lire ne mbrojtje te te drejtave te njeriut.

Me kete rast, Kastro Zizo eshte shprehur:”

“Ky dhjetor festash me solli dhuraten me te bukur! Jam i lumtur te ndaj me ju lajmin se jam nderuar me cmimin ‘Artisi i Vitit’ per vitin 2022, per arritjet dhe kontributin tim si artist dhe aktivist i te drejtave te njeriut.
Vleresimi me kete cmim u be i mundur prej propozimit te komunitetit artistik te New Yorkut dhe me kerkese nga zyra e senatorit te ShBA ne New York, z. Chuck Schumer, eshte ngritur flamuri ne majen e nderteses se Kongresit Amerikan ne Washington DC. Ky cmim me jepet ne celebrimin e Dites Boterore te te Drejtave te Njeriut nga Organizata e Kombeve te Bashkuara. Dua te shpreh nje mirenjohje te thelle ndaj senatorit Chuck Schumer i cili ka qene perhere nje ze i fuqishem perkrahes per shqiptaret ne Shtetet e Bashkuara dhe ka luftuar per te drejtat e tyre jashte ShBA-se.