"Ethet e Koronavirusit"-Ja Mjekimi në Shtëpi!

Dr. Aferdita dhe Laver Stroka trajtojne tani nje teme tjeter qe lidhet me ethet dhe temperaturen e thate.Duhet bere kujdes nga ata qe jane te semure me COVID19 dhe mjekohen ne shtepi,

Ethet paraprijne rritjen e temperatures pas hyrjes se mikrobit apo virusit ose te nje perberesi tjeter kimik ne qarkullimin e gjakut, nderkohe qe temperatura ne shifrat 36-37 grade Celsius nen sqetull konsiderohet normale, por temperatura mbi 37 grade Celsius nen sqetull konsiderohet mbi norme.

Per temperaturen e ulet perdoren qumesht ose USHK dhe borse me uje te ngrohte ne temperature qe e pelqen trupi mbi lekuren e barkut sa normalizohet temperatura trupore.

Per ethen dhe temperaturen e larte veprohet keshtu:

1- Mbeshtillet mire i semuri dhe shtrihet ne krevat ne dhome ne qetesi, me ajer te paster e te fresket.
2-I jepet nje gote me uje dhe nje luge gjelle me gjize ose po kaq djathe.
3- I vendoset nje borse me uje te ftohte cezme mbi bark poshte harqeve brinjore deri larte organeve gjinore ose nje peshqir i lagur me po kete uje dhe shtrydhur ne legen qe mos te kulloje ne krevat. Ky peshqir mund te futet ne nje qeske plastike per te shmangur kullimin ne dyshek.
4-I jepet PARACETAMOL ose IBUPROFEN ne cdo 4-6 ore ne rast nevoje kur sigurohet qe nuk ka dhimbje te barkut(ne qetesi dhe gjate frymemarrjes se thelle ose kollitjes).
5-Pergatitet tretesira cudiberese USHK(uje + sheqer + kripera):
Uje 1.5 liter
Sheqer 3 luge gjelle(jo ne diabetike)
Kripe gjelle 1 luge kafeje rrafshuar me thike
Sode buke 1 luge kafeje
Limon(lengu) 1-3 luge gjelle ose 1 filxhan kafeje leng frutash(pasi jane tretur kripa dhe sheqeri)
Pihet ne vazhdimesi nje gote cdo 30-60 minuta sa kontrollohet temperatura e larte.(gjuha te ruaje lageshtine dhe te reflektoje tek drita) (50-100 ml per cdo kg peshe trupore ne 24 ore ne te rritur dhe dyfishin ne femije)
6-Metil prednisolon 25 mg ne muskul
7-Jepi femijes 0-5 vjec LUMINAL 3 mg per cdo kg peshe trupore cdo 12 ore per te parandaluar lodren e femijes,shtangien e syve, paralizen invalidizuese, epilepsine, prapambetjen mendore dhe vdekjen e papritur.
8-Jepi te semurit si ushqim deri ne 3 dite pas normalizimit te temperatures: kos, djathe, gjize, vaj, fruta, perime, caj, buke, supe orizi ose me perime pa mish dhe pa veze.(Ndalohet konsumi i vezes, mishit, gjalpit dhe ushqimit te thate gjate ketyre diteve).