E padegjuar/ Ka 50 femije, i kerkuar nga Interpoli dhe luan ne kampionat futbolli. Historia e Plote!

Tregimi më i çmendur ndonjëherë! Politikani topolak (61) është në listën e kërkuar të Interpolit dhe po luan në Ligën e Kampionëve! Pas ndeshjes, ai shpërndau para për rivalët

Një histori e çmendur e futbollit na vjen nga Surinami.

Nënkryetari i Surinamit, Ronnie Brunswick 61 vjec, është pronar dhe president i klubit Inter Mungotapu, pjesëmarrës në Ligën e Kampionëve CONCACAF, ku edhe ka luajtur vete ne ate kompeticion.

Me shiritin e kapitenit rreth krahut, politikani topolak udhëhoqi klubin e tij në ndeshjen kundër Olympia nga Hondurasi.

Por vitet e tij tërheqin vëmendjen më të vogël në të gjithë këtë histori qe është krejtësisht e mahnitshme.

Roni dikur ishte luftëtar gueril dhe themelues i Gardës Kamado, e cila luftoi për të drejtat e pasardhësve afrikanë në këtë vend të Amerikës së Jugut. Që atëherë, ai ishte pjesëmarrës në luftën civile në Suriname, dhe më pas një faktor shumë i rëndësishëm politik në vend, raporton faqja e internetit “Goal”.

Prestigjozja “New York Times” e përshkroi atë si një grabitës banke, një udhëheqës guerilësh dhe baba i të paktën 50 fëmijëve, dhe që nga vera e vitit 1999 ai ishte në një urdhër ndërkombëtar të Interpolit sepse ishte dënuar për trafik droge në Holandë në mungese.

Hollanda nuk ka qenë në gjendje ta gjejë atë për më shumë se dy dekada, dhe ai tani është në qendër të një skandali të madh në vendin e tij.

Si te mos mjaftonin keto, ai u filmua duke ndarë para me futbollistet rivale në dhomën e zhveshjes.