Arsyeja perse duhet te konsumojme qershi ne stinen e Veres

Superushqimi i stines se veres jane qershite. Vetem nje tas si ato permban rreth 90 kalori dhe eshte i pasur me vitamin A edhe C. Konsumimi i ketij fruti i dhuron trupit tuaj shume antioksidante dhe ne uljen e kolesterolit te keq.
Pervec kesaj ekspertet thone se ato ndihmojne edhe ne:

1. KUNDER SEMUNDJEVE KANCEROGJENE
Duke qene te pasura me fibra ato promovojne tretjen e mire dhe ulin rrezikun e prekjes nga kancerri i zorres se trashe. Vencanerisht qershite qe jane paksa si te atheta te cilat permbajne enzima dhe ndihmojne trupin te clirojne radikalet e lira.

2. NDIHMON NE PERMIRESIMIN E MEMORIES
Jane nje burim i mire per shendet te mire. Ky frut ndihmon trurin te permiresoje funksionet e tij dhe te permiresoje memorien nder vite.

3. NDIKIMI NE GJUME
Konsumimi i nje tasi me qershi ne darke do te permiresoje cilesine e gjumit tuaj
Kjo pasi eshte e pasur me melatonine nje enzime qe ndihmon ne qetesimin e organizmit.

4. ULIN SHEQERIN NE GJAK
Si te gjithe frutat me ngjyre te kuqe qershite ndihmojne ne rregullimin e sheqerit ne gjak.

5. NDIKIMI NE KOCKA
Duke qene nje burim i madh antioksidantesh ato ndihmojne ne rigjenerimin e kockave. Mjeket i lidhin me reduktimin e acidit nitrik qe eshte faktori kryesor per semundjen e artritit reumatoid. Sipas nje studimi nga universiteti i Bostonit konsumimi i qershise ul rrezikun e kesaj semundieje me 35 perqind.