Category: Kuzhina Gjirokastrite

  1. Home
  2. Kuzhina Gjirokastrite
Filter

Pastiçeri "Bukvalla" në rrugën e Gjimnazit më e frekuentuara në Pazar për Torona, Galeta, e Aranxhata

Pastiçeria e Kiço Bukvallës, pranë gjimnazit ishte më e frekuentuara në Pazar. Veçanërisht në pushimin e madh,

Lexo me Shume

GALETA - Receta e Bukvallës

Miellin e situr, soden e bukes, gjalpin, te bardhat e vezeve  dhe sheqerin i bejme bashke dhe ne "gropen"e krijuar

Lexo me Shume

TRIGONA ME ARRA - Receta e Bukvallës

Miellin me kripë dhe ujë të ftohtë e përgatisim për petë byreku. Petët i hapim pak me te trasha nga ato të byrekut.

Lexo me Shume

Sutjaçi me kanellë, ëmbëlsira më e dashur për fëmijët e vegjël "të rritur"

Sutjaçi është një ëmbëlsirë shumë e kollajtë për t'u gatuar, e vlerësuar nga të gjithë si ëmbelsirë e shendetshme

Lexo me Shume

Kabunia me rrush stafidhe gatuar me shumë dashuri nga Kokoja e Palortosë

Kabunia me rrush stafidhe është një gatim tradicional që në Gjirokastër gatuhej me shumë dashuri nga personazhi ynë

Lexo me Shume

Bakllavaja e Gjirokastrës! Si e shtronin gratë gjirokastrite bakllavanë më 80 dhe 100 petë?

Në dekorin e tryezës me gatime të dasmës gjirokastrite, e veçantë ishte bakllavaja që shtrohej me 80 e 100

Lexo me Shume

Sekreti i Qifqive të Gjirokastrës për të apasionuarit e gatimeve tradicionale sipas Parete Kotonit

Një nga gatimet tradicionale më të famshme të Gjirokastrës është qifqia. E veçanta e këtij gatimi në fakt nuk

Lexo me Shume

Paçe e Gjirokastrës, e para pjatë gatimi nga veteranët e kuzhinës gjirokastrite

Paçe e Gjirokastrës, si një gatim shumë popullor është e para pjatë gatimi me bazë specialitetet tradicionale. E

Lexo me Shume

"KUKUREC ME DHJAMË KEC", siç vetëm Kane Lula i bënte në Qafën e Pazarit

Kane Lula, nga koha kur u nda nga kjo jetë, në ‘74, nga brezi i moshës së tij e mbi të, dhe sot kujtohet për

Lexo me Shume